Dohody o výkonu pěstounské péče

Centrum psychologické pomoci je od roku 2003 osobou pověřenou k výkonu sociálně – právní ochrany dětí. Máme více než dvanáctiletou praxi v oblasti doprovázení rodin při výkonu náhradní rodinné péče. Od 1. 1. 2013, kdy vstoupila v platnost novela Zákona č. 359/1999 Sb. o sociálně – právní ochraně dětí, doprovázíme pěstounské rodiny na základě uzavření tzv. Dohody o výkonu pěstounské péče.

Dozvěděli byste se rádi více o tom, jak s námi uzavřít Dohodu o výkonu pěstounské péče a co vše je jejím obsahem? Kontaktujte kterékoliv z našich pracovišť, rádi se s Vámi sejdeme osobně a odpovíme na všechny Vaše dotazy – KONTAKTY. Podrobné informace k obsahu dohody, k postupům při uzavírání a zániku dohod  jsou Vám k dispozici  ZDE

CO VÁM MŮŽEME NABÍDNOUT?

Na základě uzavřené dohody o výkonu pěstounské péče se Vám bude věnovat klíčový sociální pracovník. Bude Vás doprovázet na cestě s přijatými dětmi a bude Vám podporou, kdykoliv v průběhu pěstounské péče. Nabízíme Vám tyto služby:

  • Odborné doprovázení a poradenství související se svěřením dítěte do pěstounské péče
  • Psychologická nebo terapeutická odborná pomoc související se svěřením dítěte do pěstounské péče, a to i pro svěřené dítě nebo vlastní děti osoby pečující nebo osoby v evidenci
  • Vzdělávání a víkendové vzdělávací pobyty
  • Pomoc v rámci kontaktů dítěte s jeho biologickou rodinou či jinými osobami blízkými
  • Poskytnutí nebo zajištění pomoci při osobní péči o svěřené dítě

Služby podrobně:

Odborné doprovázení a poradenství související se svěřením dítěte do pěstounské péče

nase_sluzby_1_pruvodce

S Vašim klíčovým pracovníkem se budete se setkávat při individuálních nebo rodinných konzultacích alespoň jednou za 2 měsíce, v případě potřeby samozřejmě častěji, kdykoliv to bude nutné. Se svým klíčovým pracovníkem můžete sdílet těžkosti i radosti, které Vám v souvislosti s výkonem pěstounské péče nastanou. Pracovník Vám pomůže také doporučit a zprostředkovat další služby, které Vám budou podporou.

 

Psychologická nebo terapeutická odborná pomoc související se svěřením dítěte do pěstounské péče

nase_sluzby_2_poradenstvi

Vykonávat roli pěstouna je velmi náročný úkol, který sebou přináší také řadu obtížných situací. Na všechny situace se nejde jednoduše připravit a každý se může ocitnout v situaci, kdy si neví rady s péčí a výchovou svěřeného dítěte nebo se také sám cítí unaven.

Naši psychologové jsou zde pro Vás, aby Vám pomohli přijmout roli pěstouna a poskytly odbornou psychologickou či terapeutickou podporu, např. v situacích:

          • když se cítíte nejistí v roli pěstouna
          • když cítíte vnitřní konflikt mezi tím, co prožíváte a požadavky Vašeho okolí
          • když se Vaše očekávání o roli pěstouna nestřetává s realitou
          • když Vás trápí narušené vztahy v rodině
          • když na Vás doléhají zdravotní problémy
          • když překonáváte generační rozdíly mezi Vámi a dětmi svěřenými do péče
          • když dítě neprospívá ve škole
          • když dítě trápí psychické nebo zdravotní obtíže
          • když potřebujete podporu při zvládání kontaktu svěřeného dítěte s jeho biologickou rodinou
          • a v mnoha dalších situacích, které mohou nastat

Vzdělávání a víkendové vzdělávací pobyty

nase_sluzby_5_vzdelaniPravidelné vzdělávání je významnou aktivitou podporující výkon pěstounské péče. Klíčový sociální pracovník společně s Vámi sestavuje Váš vzdělávací plán. Konkrétní formy a obsah vzdělávacího plánu vycházejí z aktuálních potřeb a možností každého pěstouna. Společně hledáme taková témata, která posilují rozvoj výchovných schopností a dovedností. Vzdělávací aktivity se snažíme nastavit tak, abyste měli prostor pro aktivní účast a zážitky k dané tématice, místo pouhého vnímání teoretických poznatků k tématu.

Nabízíme Vám různé formy vzdělávání:

    • kurzy a semináře v dopoledních i odpoledních hodinách, o víkendech
    • intervizní (klubová) setkání
    • víkendové vzdělávací pobyty
    • individuální vzdělávání
    • e-learningové vzdělávání

A také různá témata: terapeutické rodičovství, jak vychovávat děti v pěstounské péči, jak zvládat různé obtížné situace při výchově dětí, výchova dětí v pubertě a příprava na zletilost dítěte a jeho odchod, jak efektivně spolupracovat se školou, proč je důležité, aby dítě v pěstounské péči znalo svou historii a své kořeny, jak nevyhořet v roli pěstouna a mnohá další témata.

Pomoc v rámci kontaktů dítěte s jeho biologickou rodinou či jinými osobami blízkými

nase_sluzby_4_podpora

Pro děti, které nemohou vyrůstat se svými biologickými rodiči, může být původní rodina zdrojem vztahů důležitých pro jejich osobní růst a utváření vlastní identity. Pozitivní vztah k členům původní rodiny je také základem pro to, aby dítě mělo možnost vrátit se do své vlastní rodiny, v případě, že pominou okolnosti, pro které bylo umístěno mimo ni. Pro pěstouny představuje budování a rozvíjení vztahů svěřeného dítěte s jeho biologickou rodinou nelehký úkol. Podporu při jeho plnění nabízíme prostřednictvím klíčového sociálního pracovníka a psychologů, kteří jsou připraveni být oporou ve všech situacích spjatých s navazováním, udržováním a rozvíjením vztahů dítěte s jeho původní rodinou. Podpora a rozvíjení vztahů může probíhat formou vytvoření tzv. knihy života, písemného či telefonického kontaktu nejen s rodiči, ale také s prarodiči, sourozenci, dalšími členy širší rodiny. Jedním ze způsobů je také osobní kontakt dítěte s biologickou rodinou.

Poskytnutí nebo zajištění pomoci při osobní péči o svěřené dítě

nase_sluzby_3_pomocV případě, že na straně pěstouna nastane některá ze zákonných překážek zajištění osobní péče o svěřené dítě (v případě nemoci a ošetřování člena rodiny, vyřizování nezbytných osobních záležitostí, v době Vašeho povinného vzdělávání a v dalších podobných situacích) a přitom není možno, aby povinnosti pěstouna převzal nebo se na nich podílel manžel/ka nebo partner/ka žijící s osobou pečující v rodinné domácnosti, nabízíme Vám pomoc s krátkodobou osobní péčí o svěřené dítě. V rámci uzavřené dohody máte také právo na poskytnutí nebo zajištění celodenní péče o svěřené dítě nebo děti, která je přiměřená věku dítěte, v rozsahu alespoň 14 kalendářních dnů v kalendářním roce, jestliže svěřené dítě dosáhlo alespoň věku 2 let. Smyslem celodenní péče o dítě, abyste si odpočinuly, načerpaly síly a využili čas pro sebe.