Trápí Tě problém, máš strach?

CO JE TO VLASTNĚ TRÁPENÍ?

Trápení je něco, co Ti brání v tom mít se hezky, dělat věci, co Tě baví, smát se, radovat se a klidně spát. Jsou to situace, kdy se bojíš, pláčeš anebo se vztekáš, stydíš se a prožíváš další nepříjemné pocity jako je třeba bolest břicha. Trápení je něco s čím si nevíš sám rady, a přál by sis, aby to z Tvého života zmizelo.

Trápení může vypadat třeba takhle:

 • Tví rodiče Ti nerozumí.
 • Tví rodiče se rozvádějí.
 • Máš hlad a doma se nemůžeš najíst, jak bys potřeboval.
 • Spolužáci jsou na Tebe zlí.
 • Nedaří se Ti ve škole.
 • Udělal jsi něco, co zákony zakazují.
 • Máš problémy s drogami a alkoholem.
 • Je ti smutno a nevíš proč.
 • Někdo Tě bije nebo Tě nutí dělat věci, které Ti jsou nepříjemné.
 • Nedaří se Ti v lásce.
 • Jsi holka a líbí se Ti holky, nebo jsi kluk a líbí se Ti kluci, a stydíš se za to a nevíš co s tím.
 • Necítíš se dobře ve svém vlastním těle.
 • Ulevuješ si od trápení tím, že si pořežeš kůži nebo si způsobuješ jinou fyzickou bolest.
 • Jakákoliv jiná situace, ve které máš strach.

JDE TVOJE TRÁPENÍ VYŘEŠIT?

Každý problém nebo trápení má řešení. A nikdo na světě si neumí poradit se vším sám. Takže je normální, že děti i dospělí mluví s druhými lidmi, o tom co je trápí. Může se stát, že o svém problému nechceš mluvit s mámou, tátou a hledáš někoho dalšího. Možná máš strach o svém trápení mluvit, i to je normální. Nezapomeň, že vždy se ve Tvém okolí nacházejí lidé, kteří Ti můžou pomoci, aby Ti bylo zase fajn.

KDO TI MŮŽE POMOCI?

Psycholog 
Kdo to vlastně je ten psycholog? Je to člověk, který studoval vysokou školu a učil se tam, jak správně pomáhat lidem. Psycholog je člověk, se kterým můžeš mluvit o čemkoliv, co Tě trápí, a pomůže Ti být zase šťastným. Ať už se Ti stalo cokoliv, psycholog Tě nikdy neodsoudí, a o všem budete mluvit v klidu, bude ho zajímat Tvůj názor a můžeš se ho na cokoliv bez ostychu zeptat. Psycholog je člověk stejně jako Ty.

Sociální pracovník
Kdo je sociální pracovník? Sociální pracovník je tady pro děti, aby jim pomáhal a chránil je. Sociální pracovník se zajímá o to co si děti myslí, ptá se na jejich přání a potřeby. Chodí třeba i za Tvými rodiči nebo pěstouny a pomáhá jim a radí, aby se  o Tebe starali co nejlépe.

Jak se sejít s naším psychologem nebo sociálním pracovníkem?
Můžeš přijít přímo, na některou z našich poraden, které jsou uvedeny v tomto seznamu: https://www.cepp.cz/kontakt/. Přijít můžeš sám bez doprovodu dospělé osoby, bez rodičů. Stačí zazvonit na zvonek a říct, že bys potřeboval mluvit s psychologem, a to je vše. S ostatním už Ti pomůžeme.

Můžeš taky zavolat a nemusíš se s nikým potkávat osobně

Existuje také telefonní číslo, kam můžeš zavolat, mluvit o svém trápení a nemusíš nic platit, je to
Linka Bezpečí 116 111, můžeš se podívat i na jejich webové stránky www.linkabezpeci.cz, kde se dozvíš více. Najdeš tam i příběhy dětí, kterým Linka bezpečí pomohla.

Když to nejde vydržet, můžeš přijít hledat pomoc ihned

Pokud trápení přeroste natolik, že už nevíš kudy kam, existuje místo, kam můžeš přijít a zůstat. Tímto místem je Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Kopretina v Opavě nebo Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Pampeliška v Janovicích u Rýmařova. Pak je dobré zavolat a svou situaci probrat se sociálními pracovníky, nebo přímo přijít a domluvit se, zda je pro Tebe toto zařízení tím nejlepším řešením, než se situace doma napraví. Kontakty najdeš zde: KOPRETINA: https://www.cepp.cz/kontakt/zdvop-kopretina/kde-a-kdy-nas-najdete/  nebo PAMPELIŠKA: https://www.cepp.cz/kontakt/zdvop-pampeliska/kde-a-kdy-nas-najdete/.