Tvoje cesta k samostatnosti

V životě každého z nás přijde období, kdy se osamostatňujeme. Většinou to souvisí s tím, že jsme už dokončili školu a přemýšlíme nad tím, jak si najít práci a své vlastní bydlení. Možná i Ty jsi v tomto období, je Ti kolem 17 let a hlavou Ti běží otázka co bude dál, po Tvých osmnáctých narozeninách?

Možná nevíš, jak spoustu věcí zařídit a udělat. Nezapomínej, že vždy jsou kolem Tebe lidé, se kterými můžeš své obavy sdílet a pomůžou Ti na cestě k samostatnosti. O radu a podporu můžeš požádat své náhradní rodiče, sociální pracovníky a psychology naší organizace, pomoc a podporu nalezneš taky v občanských poradnách a nebo na naší Lince důvěry.

Dobrým pomocníkem, jak se v různých situacích, kdy se osamostatňuješ, orientovat jsou také následující brožury. Připravilo je občanské sdružení Janus, které doprovází děti z pěstounských rodin a dětských domovů na jejich cestě k samostatnosti. Na brožury můžeš mrknout níže a můžeš si je taky stáhnout, vytisknout, každá se věnuje nějakému tématu a obsahuje taky slovníček pojmů.

bydleni

Brožura – Bydlení v této brožuře najdeš základní informace o tom, jak si hledat bydlení podle svých možností. Co je nutné znát a umět, pokud chceš žít samostatně. Co jsou to poplatky a trvalé bydliště? Vysvětlíme Ti také, co je to bydlení s podporou, samostatné bydlení, nájem a podnájem a co obnáší Smlouva o pronájmu.

 

prace

Brožura – Práce v této brožuře jsou připraveny informace o tom, jak se zaregistrovat na úřadu práce, můžete si podle návodu sepsat svůj životopis a naučit se psát motivační dopisy. Jsou zde rady, kde a jak si hledat práci, jak odpovídat na nabídky zaměstnání. Poradíme Ti taky, jak se chovat na pohovoru, a najdeš zde fakta o pracovních smlouvách, druzích práce, výplatě, výpovědi z práce.

 

penize

Brožura – Peníze v této brožuře najdete například návod, jak si sestavit vlastní rozpočet a umět vyjít s penězi, které máte k dispozici, dočtete se i o osobním účtu. Velká kapitola je věnována dluhům a exekucím a především tomu, jak do dluhů nespadnou. Dozvíte se o tom, jak nakupovat a jak se nenechat od obchodníků napálit. Také zde najdete informace o tom, co je nutné znát a umět, pokud chcete žít samostatně.

 

uradyBrožura – Úřady v této brožuře najdete například to, jak se zaregistrovat na úřadu práce a jak si vyřídit dávky, které vám pomohou v období bez zaměstnání. Také se zde dozvíte, jaké osobní doklady byste měli mít vyřízené a případně kde si je vyřídit.