Vyrůstáš u náhradních rodičů?

Jestli vyrůstáš u náhradních rodičů, možná už znáš naší organizaci a některé lidi, kteří v ní pracují. Občas se nejspíše potkáváš se sociálním pracovníkem nebo pracovnicí od nás, a ptají se Tě, jak se máš. Ptají se Tě proto, aby věděli, jestli Ti něco nechybí a jestli se máš fajn, a když zjistí, že Tě něco trápí, pomůžou Ti. Pomoc a podpora, kterou Ti poskytují, se v České republice nazývá sociálně – právní ochrana dětí. O svých právech a pomoci, která Ti může být poskytnuta, se dozvíš  brožuře Děti a mládež v náhradní péči a také na webových stránkách www.naseprava.cz.

nase prava

Co znamená, když se řekne sociálně-právní ochrana dětí?

Zjednodušeně řečeno jde o to, že stát, ve kterém žiješ, chrání Tvé zájmy a práva, stará se o to, aby Ti nikdo neubližoval, abys mohl bydlet v bezpečném prostředí, kde se nemusíš nikoho a ničeho bát. O tyto věci se stát stará bezplatně a pomůže Ti a vůbec nezáleží na tom, jestli jsi holka nebo kluk, jakou máš barvu pleti, jakým mluvíš jazykem nebo v jakého Boha věříš. Pomáháme všem dětem, tedy lidem, kterým ještě nebylo 18 let.

S čím Ti můžeme pomoc, co děti jako jsi Ty, často trápí?

  • Je Ti smutno po mámě nebo po tátovi a nikdo s Tebou o nich nechce mluvit.
  • Máš obavy z toho, že se s mámou nebo tátou potkáš.
  • Chtěl bys potkat svoje sourozence nebo někoho jiného, koho máš rád.
  • Tví pěstouni, upřednostňují jiné děti a mají je víc rádi.
  • Někdo Ti ubližuje nebo Tě nutí dělat jiné věci, které Ti jsou nepříjemné.
  • Ten, kdo se o Tebe stará, říká zlé věci o Tvých rodičích a trápíš se tím.
  • Posmívají se Ti ve škole nebo i jinde, protože nemůžeš žít se svou mámou a tátou.
  • Máš strach, v noci se Ti zdá o zlých věcech.

Neboj se přijít a požádej nás o pomoc?

Když se Tě někdo z naší organizace bude ptát, jak se Ti daří, řekni mu, co Tě trápí a určitě spolu vymyslíte, jak to udělat, aby Ti bylo aspoň o trochu lépe. Jsme tady proto, abychom Ti pomohli. Můžeš nám taky kdykoliv ve dne v noci zavolat na telefonní číslo 596 318 080 nebo 777 499 650. Dovoláš se tak na naší Linku Důvěry Karviná, kde Ti pomůžeme. Nemusíš nám říkat, jak se jmenuješ, můžeme mluvit jen o tom, co Tě trápí. A když budeš chtít, pomůžeme Ti domluvit setkání s psychologem u nás na poradně. Vysvětlí Ti, kde nás najdeš a jak se k nám dostaneš.
Když budeš volat na Linku Důvěry je to telefonní číslo 596 318 080 nebo 777 499 650., bude Tě to stát podobné peníze, jako bys volal svému kamarádovi. Zadarmo můžeš volat přes skype linka.duvery.karvina. Více se o Lince důvěry dozvíš zde.

Existuje také telefonní číslo, kam můžeš zavolat, mluvit o svém trápení a nemusíš nic platit, je to
Linka Bezpečí 116 111, můžeš se podívat i na jejich webové stránky www.linkabezpeci.cz, kde se dozvíš více. Najdeš tam i příběhy dětí, kterým Linka bezpečí pomohla.

VŠECHNO CO TĚ ZAJÍMÁ, TI RÁDI VYSVĚTLÍME

Když si nejsi jistý/á a máš strach, co se bude dít, tak se klidně můžeš zeptat, jak se to bude řešit, co máš udělat, kam máš jít a na co se můžeš připravit. Tvůj názor na vše co se tě týká, co tě trápí a z čeho máš obavy je pro nás důležitý. Vyjadřovat svůj vlastní názor je Tvoje právo.
Všichni pracovníci naší organizace se Ti budou pečlivě věnovat, srozumitelně Ti vysvětlí vše, co Tě zajímá, tak abys tomu rozuměl/a. Když se Ti nebude líbit, jak se k Tobě chováme, máš právo si stěžovat. Tvoje stížnost se bude řešit a ty obdržíš informaci o tom, jak se situace řešila. Podnět, připomínku nebo stížnost můžeš říct osobně každému z naší organizace, můžeš nám ho taky zavolat anebo poslat písemně (poštou, e-mailem). Na každé naší poradně je k dispozici uzamčená schránka, do které můžeš vhodit svou stížnost a nemusíš se podepsat. Napsat nám můžeš taky zde.