Vyrůstáš u náhradních rodičů?

Jestli vyrůstáš u náhradních rodičů, možná už znáš naší organizaci a některé lidi, kteří v ní pracují. Občas se nejspíše potkáváš se sociálním pracovníkem nebo pracovnicí od nás, a ptají se Tě, jak se máš. Ptají se Tě proto, aby věděli, jestli Ti něco nechybí a jestli se máš fajn, a když zjistí, že Tě něco trápí, pomůžou Ti. Pomoc a podpora, kterou Ti poskytují, se v České republice nazývá sociálně – právní ochrana dětí. O svých právech a pomoci, která Ti může být poskytnuta, se dozvíš  brožuře Děti a mládež v náhradní péči a také na webových stránkách www.naseprava.cz.

nase prava

Co znamená, když se řekne sociálně-právní ochrana dětí?

Zjednodušeně řečeno jde o to, že stát, ve kterém žiješ, chrání Tvé zájmy a práva, stará se o to, aby Ti nikdo neubližoval, abys mohl bydlet v bezpečném prostředí, kde se nemusíš nikoho a ničeho bát. O tyto věci se stát stará bezplatně a pomůže Ti a vůbec nezáleží na tom, jestli jsi holka nebo kluk, jakou máš barvu pleti, jakým mluvíš jazykem nebo v jakého Boha věříš. Pomáháme všem dětem, tedy lidem, kterým ještě nebylo 18 let.

S čím Ti můžeme pomoc, co děti jako jsi Ty, často trápí?

  • Je Ti smutno po mámě nebo po tátovi a nikdo s Tebou o nich nechce mluvit.
  • Máš obavy z toho, že se s mámou nebo tátou potkáš.
  • Chtěl bys potkat svoje sourozence nebo někoho jiného, koho máš rád.
  • Tví pěstouni, upřednostňují jiné děti a mají je víc rádi.
  • Někdo Ti ubližuje nebo Tě nutí dělat jiné věci, které Ti jsou nepříjemné.
  • Ten, kdo se o Tebe stará, říká zlé věci o Tvých rodičích a trápíš se tím.
  • Posmívají se Ti ve škole nebo i jinde, protože nemůžeš žít se svou mámou a tátou.
  • Máš strach, v noci se Ti zdá o zlých věcech.

Neboj se přijít a požádej nás o pomoc

Když se Tě někdo z naší organizace bude ptát, jak se Ti daří, řekni mu, co Tě trápí a určitě spolu vymyslíte, jak to udělat, aby Ti bylo aspoň o trochu lépe. Jsme tady proto, abychom Ti pomohli. 

Můžeš se na pracovníky naší organizace obrátit podle místa, kde sídlí jednotlivé poradny. Adresy a telefonní čísla jsou ZDE: https://www.cepp.cz/kontakt/

Existuje také telefonní číslo, kam můžeš zavolat, mluvit o svém trápení a nemusíš nic platit, je to
Linka Bezpečí 116 111, můžeš se podívat i na jejich webové stránky www.linkabezpeci.cz, kde se dozvíš více. Najdeš tam i příběhy dětí, kterým Linka bezpečí pomohla.

VŠECHNO CO TĚ ZAJÍMÁ, TI RÁDI VYSVĚTLÍME

Když si nejsi jistý/á a máš strach, co se bude dít, tak se klidně můžeš zeptat, jak se to bude řešit, co máš udělat, kam máš jít a na co se můžeš připravit. Tvůj názor na vše co se tě týká, co tě trápí a z čeho máš obavy je pro nás důležitý. Vyjadřovat svůj vlastní názor je Tvoje právo.
Všichni pracovníci naší organizace se Ti budou pečlivě věnovat, srozumitelně Ti vysvětlí vše, co Tě zajímá, tak abys tomu rozuměl/a. Když se Ti nebude líbit, jak se k Tobě chováme, máš právo si stěžovat. Tvoje stížnost se bude řešit a ty obdržíš informaci o tom, jak se situace řešila. Podnět, připomínku nebo stížnost můžeš říct osobně každému z naší organizace, můžeš nám ho taky zavolat anebo poslat písemně (poštou, e-mailem). Na každé naší poradně je k dispozici uzamčená schránka, do které můžeš vhodit svou stížnost a nemusíš se podepsat. Napsat nám můžeš taky zde.

 
  • Přejete si být informování o všech našich novinkách a akcích?

    • Korespondenční a fakturační údaje
      Centrum psychologické pomoci, příspěvková organizace
      Na Bělidle 815, 733 01 Karviná
      IČO 00 847 267
      Datová schránka: 7ddkg2r