Naše akce
AKCE v roce 2023
Opavské pracoviště CEPP od února 2023 otevírá výcvik pro náhradní rodiče v „terapeutickém rodičovství“. Výcvik je určený všem, kteří pečují o děti trpící následky vývojového traumatu a vztahovými obtížemi.
Jedná se o komplexní vzdělávací program, který rodičům nabízí:
– srozumitelný teoretický rámec pro porozumění vnitřnímu světu traumatizovaných dětí
– praktickou pomoc a podporu pro zvládání konkrétních náročných situací a chování dětí.
V průběhu výcviku si rodiče osvojí:
– Jak dítěti pomáhat zvládat silné emoce
– Jak naplňovat specifické potřeby jejich dítěte
– Jak porozumět chování a projevům svěřeného dítěte
– Jak účinně korigovat jeho často problematické chování
K tomu jim bude napomáhat řada praktických ukázek, cvičení, zajímavých pracovních listů a výukových online materiálů. A hlavně společné diskuse o dětech a jejich chování, vzájemná sdílení zkušeností a prožitků. Rodiče budou mít možnost prozkoumat své rodičovství a postupně jej proměnit na terapeutické rodičovství.
O výcvik je z řad náhradních rodičů velký zájem a je již plně obsazen.
AKCE v roce 2022
Rodinná a manželská poradna v Opavě zahajuje na podzim 2022 DĚTSKOU PODPŮRNOU SKUPINU pro všechny děti ve věku od 12 do 16 let, které jsou, v důsledku různých vlivů, v obtížné a často nesrozumitelné situaci.
Jedná se o dětskou doprovázející skupinu, jejímž cílem bude dosažení vhledu do problematiky, pomoc dětem se v dané situaci zorientovat, lépe ji přijmout a hledat cesty ke zlepšení. Dále bude cílem rozvíjet vlastní potenciál dětí a podpora zrání osobnosti. Skupina dětem nabídne možnost sdílení svých myšlenek, přání, pocitů a zkušeností v přátelském a bezpečném prostoru.
Podrobná pozvánka zde. Pro bližší informace nás můžete kontaktovat na emailu mullerova@cepp.cz nebo na telefonním čísle 778 709 800.
Naše pracoviště využívá od 1.3. 2022 pro svou terapeutickou práci speciálně zařízenou multismyslovou místnot „SNOEZELEN“.
Snoezelen je multifunkční metoda, která je klientům nabízena v obzvláště příjemném a upraveném prostředí pomocí světelných a zvukových prvků, vůní a hudby. Cílem je u klienta vyvolat smyslové pocity, bezpečí a podpořit tak klientův rozvoj či zmírnění jeho negativních symptomů. Je určena zejména pro osoby s vývojovými poruchami, s mentálním, tělesným nebo vícenásobným postižením, s poruchou autistického spektra, poruchami chování a učení, s psychickými poruchami, traumatickým poraněním mozku, pro osoby s demencí a pro chronicky nemocné pacienty.
Pro každého klienta je cíleně vytvářena nabídka smyslových podnětů „řídí a usměrňuje stimulaci, probouzí pozornost, navozuje pocit pohody a uspokojení, vyvolává vzpomínky, ovlivňuje vztahy, snižuje strach, úzkosti a evokuje pocit jistoty a bezpečí“ (www.isna.de).
S metodou Snoezelen na opavském pracovišti pracují proškolení odborníci (psychologové, terapeuti, sociální pracovníci) a je především nabízena dětem, které prošly komplexním vývojovým traumatem vzniklým v důsledku opakované zanedbané či jinak poškozující péče z řad rodičů (dětem, které jsou umístěny do náhradní rodinné péče).
Ve dnech 13. 5. – 15. 5. 2022 proběhlo v rámci povinného vzdělávání pěstounů víkendové setkání pěstounských rodin. Akce se uskutečnila v hotelu Relax v Rožnově pod Radhoštěm. Tématem víkendového vzdělávání byla Podpora rozvoje zdravé sebeúcty a copingových strategií u dítěte.
Součástí vzdělávání byl také potřebný prostor pro sdílení aktuálních témat. Pro děti pěstounů byl připraven bohatý program plný her a pohybu.
Další pěstounský víkend se uskutečnil v termínu 20. 5. – 22. 5. 2022 v hotelu Mesit na Horní Bečvě. Tématem vzdělávání pěstounů byla Identita dítěte, význam biologické rodiny pro dítě v NRP, Cesta ke kořenům, Tvorba Knihy života a význam pro dítě. Během celého víkendu měli pěstouni opět možnost sdílet aktuální témata a diskutovat o nich. Pro děti pěstounů byl připraven bohatý program plný her a aktivit.
Rodinná a manželská poradna v Opavě zahajuje na jaře 2022 DĚTSKOU PODPŮRNOU SKUPINU pro všechny děti ve věku od 10 do 14 let, které jsou, v důsledku různých vlivů, v obtížné a často nesrozumitelné situaci.
Jedná se o dětskou doprovázející skupinu, jejímž cílem bude dosažení vhledu do problematiky, pomoc dětem se v dané situaci zorientovat, lépe ji přijmout a hledat cesty ke zlepšení. Dále bude cílem rozvíjet vlastní potenciál dětí a podpora zrání osobnosti. Skupina dětem nabídne možnost sdílení svých myšlenek, přání, pocitů a zkušeností v přátelském a bezpečném prostoru.
Podrobná pozvánka zde. Pro bližší informace nás můžete kontaktovat na emailu mullerova@cepp.cz nebo na telefonním čísle 778 709 800.
AKCE v roce 2021
Dne 20. 9. 2021 se studentky čtvrtého ročníku Slezského gymnázia v Opavě, v rámci semináře z psychologie, zúčastnily přednášky, jejímž tématem byla náhradní rodinná péče. Studentky se kromě jiného dozvěděly základní informace o NRP, jaké jsou formy NRP, jak funguje proces zprostředkování NRP, kdo může o NRP žádat, rozšířily si znalosti v oblasti kontaktů dítěte v NRP s jeho biologickou rodinou a dozvěděly se, jakou roli má doprovázející organizace, psycholog a sociální pracovník. Získané informace studentky využijí nejen u maturity ze Základů společenských věd, ale také při přijímacích zkouškách na VŠ.
Ve dnech 17. 9. – 19. 9. 2021 proběhlo v rámci povinného vzdělávání pěstounů víkendové setkání pěstounských rodin. Akce se uskutečnila v Horském hotelu Sněženka v Hynčicích pod Sušinou. Tématem víkendového vzdělávání bylo, jak efektivně komunikovat s dítětem a práce s nesoustředěným a hyperaktivním dítětem. Součástí vzdělávání byl také potřebný prostor pro sdílení aktuálních témat. Pro děti pěstounů byl opět připraven bohatý program plný her a pohybu.
Ve dnech 3. – 5. 9. 2021 proběhlo v rámci povinného vzdělávání pěstounů víkendové setkání pěstounských rodin. Akce se uskutečnila v hotelu Andromeda v Ramzové. Tématem víkendového vzdělávání bylo využití relaxačních technik při výkonu pěstounské péče. Vzdělávací program byl zaměřen na možnosti mapování aktuálního psychického i fyzického vztahu a hledání cest k udržení či rozvoji duševního zdraví, které je v souvislosti s náročnou profesí pěstouna ohroženo. Součástí vzdělávání byl také potřebný prostor pro sdílení aktuálních témat. Cílem bylo, aby pěstouni z víkendu odjeli odpočati. Pro děti pěstounů byl připraven bohatý program plný her a pohybu.
Dne 20.7.2021 proběhlo na Dětském ranči v Hlučíně společné odpoledne pěstounů a jejich dětí. Tématem byla přirozená komunikace dětí s živými tvory – kůň jako emoční zrcadlo. Všichni si mohli prohlédnout ranč, děti mohly využít projížďku na koních a místní dětské hřiště.
Dne 25.6.2021 se na ranči v Hradci nad Moravicí uskutečnil Klub dlouhodobých i přechodných pěstounů. Pro pěstouny a děti byl připraven bohatý program. Děti mohly využít program řízený dětskou agenturou, skákací hrad, dětské hřiště a komentovanou prohlídku stáje místní jízdárny, kde kromě koní měly možnost vidět i pštrosy. Dále se pěstouni, jako již každoročně, zúčastnili soutěže o slaný a sladký koláč. Nejlepší koláč byl odměněn. Jednalo se o vydařenou akci, pěstouni měli možnost vzájemného sdílení a děti mohly dle libosti využít připravený program.
AKCE v roce 2020
V neděli 27. 9. 2020 proběhly na Zámku v Kravařích v rámci kampaně „Dejme dětem rodinu“ DNY RODIN 2020. Naše poradna připravila na této akci pro děti bohatý program. Děti si mohly vyrobit masku na obličej, zasoutěžit si v chytání rybiček, poskládat si puzzle a mnoho dalších aktivit. Dospělí, rodiče dětí a zájemci měli příležitost seznámit se s posláním naší organizace, měli rovněž příležitost seznámit se s tím jaké služby poskytujeme a komu pomáháme. Fotografie z akce
Jednou z podzimních akcí bude seminář o náhradní rodinné péči určený pro širokou veřejnost. Tato akce je plánována na dne 23. 9. 2020 od 17:00 hodin v kavárně astro-apatyky Opava (relaxační a terapeutické centrum HARMONY), Hrnčířská 13. Vítáni budou všichni, které problematika náhradní rodinné péče (pěstounství, adopce) zajímá nebo zvažují, že by se náhradními rodiči stali. Dozví se informace o formách náhradní rodinné péče, o procesu, jak přijmout dítě, o procesu „doprovázení“ (podpora pěstounů). Vítáme i ty, kteří už náhradními rodiči jsou a chtějí se podělit s ostatními o své zkušenosti.
V rámci celonárodního Týdne sociálních služeb proběhne 13. 10. 2020 v době od 14:00 do 18:00 hodin na opavském pracovišti Den otevřených dveří – pozvánka zde.
V rámci kampaně „Dejme dětem rodinu“ připravujeme i další podobnou akci, která proběhne 5. 11. 2020 od 15:00 hodin v prostorách kavárny Anima Viva, Liptovská 21, Opava Kylešovice.
AKCE v roce 2019
Rodinná a manželská poradna v Opavě hledá výpomoc pro občasné hlídání dětí. Zkušenostmi s dětmi vítány. Bližší informace vám poskytne paní Bortlíková na telefonním čísle 777499631.
Připravujeme pro Vás:
Dne 27.3.2019 se v odpoledních hodinách uskuteční v Rodinné a manželské poradně v Opavě 1. setkání podpůrné skupiny žadatelů o NRP – osvojitelů (žadatelů o adopci) s našimi psycholožkami. Jedná se o pilotní projekt, jehož smyslem je setkávání a sdílení lidí, kteří se rozhodli řešit své rodičovství formou osvojení přijatého dítěte.
V pondělí 8.4.2019 odstartujeme další přípravu žadatelů o náhradní rodinnou péči. Tentokrát se jedná o skupinu tzv. druhožadatelů, kteří už doma jedno přijaté dítě mají a rozhodli se pro přijetí dalšího dítěte. Příprava žadatelů o NRP je nedílnou součástí celého procesu psychologického posouzení o vhodnosti žadatelů k výkonu náhradní rodinné péče.
Na pondělí 15.4.2019 připravují naše psycholožky pro kolegy, sociální pracovníky z Centra psychologické pomoci z celého kraje kazuistický seminář. Seminář bude zaměřen na zkvalitnění práce s rodinami, které pečují o přijaté děti.
13. 3. 2019 Exkurze do památníku v Hrabyni+ pohybové aktivity u památníku
23. 4. 2019 Exkurze do Slezského muzea v Opavě
5. 6. 2019 Den dětí
Víkendové vzdělávací pobyty 2019 pro pěstouny a děti – Rodinná a manželská poradna Opava
Letos budeme pořádat čtyři víkendové pobyty:
Pěstounský víkend duben 2019 (vzdělávání 18 hodin)
24. – 28. 4. 2019 (Areál penzion Setina, Pustá Polom)
Pátek: Sdílení – Radosti a strasti
Lektor: Bc. Tomáš Velička
Sobota: Závislosti u dětí a dospívajících
Lektor: Bc. Tomáš Velička, ředitel Poradny pro primární prevenci
Neděle: Poruchy příjmu potravy
Lektorka: MUDr. Kateřina Černeková, dětská psychiatrička
Pěstounský víkend květen 2019 (vzdělávání 18 hodin)
17. 5. – 19. 5. 2019 (hotel Stará pošta, Jeseníky)
Pátek: Sdílení – Radosti a strasti
Lektorka: Mgr. Martina Mikesková
Sobota + neděle: Relaxační techniky při výkonu PP
Lektorka: Mgr. Martina Mikesková, psycholožka
Pěstounský víkend červen 2019 (vzdělávání 18 hodin)
14. 6. – 16. 6. 2019 (hotel Mesit, Horní Bečva)
Pátek: Sdílení – Radosti a strasti
Lektor: Mgr. Cyril Maliňák
Sobota: Já pěstoun, sebereflexe
Neděle: Vyrovnávání se se zátěží náhradního rodičovství
Lektor: Mgr. Cyril Maliňák , ředitel SOS vesniček
Pěstounský víkend září 2019 (vzdělávání 18 hodin)
6. 9. – 8. 9. 2019 (hotel Mesit, Horní Bečva)
Pátek: Sdílení – Radosti a strasti
Lektorka: Blanka Dombrovská
Sobota: Identita dítěte
Neděle: Nastavení hranic ve výchově
Lektorka: Blanka Dombrovská, lektorka pěstounka
Po dobu vzdělávání bude zajištěn program pro děti. Počet míst je omezený. Závazně se přihlašujte co nejdříve, nejpozději do 28. února 2019. Z kapacitních důvodů je možné přihlášení tří rodin pěstounů na přechodnou dobu na jeden víkend. V případě zrušení Vaší účasti a naúčtování storno poplatku penzionem, si od tohoto roku budete muset tento poplatek hradit sami. Naše organizace bude platit ubytování a program. Stravování a dopravu si budete hradit sami. Na podrobnostech se s Vámi budeme domlouvat.
Těší se na Vás Lenka Celerová, Michaela Bortlíková, Jan Svačina a Regina Černá
AKCE, NA KTERÝCH JSTE SE S NÁMI MOHLI SETKAT A KTERÉ PLÁNUJEME V ROCE 2018
Zveme Vás na den otevřených dveří dne 26.11.2018. Pozvánku naleznete zde: Pozvánka Den otevřených dveří podzim 2018
9. 1. 2018 – proběhlo představení v kině pro děti – Čertoviny
12. 1. 2018 – uspořádali jsme večírek pro pěstouny – Bowling
26. 3. 2018 – uspořádali jsme seminář pro pěstouny na téma citové vazby
13. 4. 2018 – zorganizovali jsme setkání s pracovníky místních OSPODů a doprovázejících organizací
30. 4. 2018 – proběhlo školení pro zaměstnance OSPOD na téma Attachment
2. 5. 2018 – proběhlo školení pro zaměstnance CPP na téma Attachment
Zajistili jsme víkendové vzdělávací pobyty pro pěstouny:
Jakartovice 9. 7. – 11. 7. – Vzdělávací pobyt pro pěstouny a jejich děti. Pěstouni měli možnost prohloubit své znalosti v oblastech šikany a kyber-šikany, dozvědět se více o drogové problematice a přiblížit si oblast týkající se toho, jak hovořit s dospívajícími o sexu. Lektorování se ujal Bc. Tomáš Velička, ředitel Poradny pro primární prevenci. Během vzdělávání pěstounů byl pro děti připraven bohatý program plný nejrůznějších aktivit.
Jakartovice 1. 6. – 3. 6.
Jakartovice 4. 5. – 6. 5.
Srpen 2018 – V posledním srpnovém týdnu pořádala naše poradna Terapeutické dny pro děti v NRP zaměřené na smysluplné trávení volného času, zlepšování sociálních dovedností a komunikaci. Sociální pracovnice s dětmi navštívily mimo jiné i Zoologickou zahradu v Ostravě, Aquapark v Kravařích a ENHA Freestyle trampolínovou arénu v Ostravě.
Plánované akce:
Laser Game v Ostravě – srpen
Sociálně terapeutické dny pro děti – letní prázdniny
Den otevřených dveří poradny
Setkání s místními OSPODy, doprovázejícími organizacemi a soudci opavského soudu
Další vzdělávací semináře (Attachment II)
Vánoční bowling s dětmi – prosinec
Kino s malými dětmi – prosinec
Termíny jednotlivých akcí budeme průběžně upřesňovat.
AKCE, NA KTERÝCH JSTE SE S NÁMI MOHLI SETKAT A KTERÉ PLÁNUJEME V ROCE 2017
13. 1. 2017 – Večírek s našimi pěstouny – neformální setkání
12. 4. 2017 jsme uspořádali na naší poradně seminář pro sociální pracovnice CPP s tématem Stabilita dítěte v náhradní rodině
5. 5. 2017 – navštívily naši poradnu pracovnice Střediska krizové pomoci „Naděje“, kdy jsme probrali možnosti rozšíření vzájemné spolupráce.
30. 5. 2017 – Opavská poradna navázala v rámci Asociace manželských a rodinných poradců spolupráci s katolickým knězem, psychologem, rodinným terapeutem, vysokoškolským pedagogem a členem etické komise Českomoravské psychologické společnosti PhDr. Pavlem Moravcem. Pan Moravec přislíbil setkání zaměřená na oblast víry a etiky v životě pěstouna.
6. 6. 2017 – Účast na setkání s místními OSPODy a pověřenými organizacemi
21. – 25. 8.2017 – Sociálně-terapeutické dny pro děti v PP
2. a 6. 10. 2017 – Beseda se studenty SU v Opavě v prostorách RMP Opava
3. 10. 2017 – Den otevřených dveří
5. 10. 2017 – Promítáni filmu a beseda na téma NRP pro odbornou i laickou veřejnost
13. 10. 2017 – Setkání s místními OSPODy a pověřenými organizacemi
Prosinec 2017 – Bowling pro děti v PP na ukončení roku 2017
AKCE, NA KTERÝCH JSTE SE S NÁMI MOHLI SETKAT V ROCE 2016
22. 1. 2016 – Večírek pro pěstouny – proběhlo neformální setkání s pěstouny a spolu jsme si také zahráli bowling
Do května 2016 probíhal odpolední klub pro děti v PP co dva týdny, kde jsme s dětmi pracovali na identitě.
Od července 2015 do června 2016 v rámci propagace NRP, v projektu Dejme dětem rodinu, byly vystaveny stojany v OC Breda a Weinstein a následně v Obecním domě v Opavě
27. 5. 2016 jsme se setkali v naší poradně s pracovníky místních OSPODů a pověřených organizací.
15. 6. 2016 jsme se účastnili Dnu sociálních služeb na náměstí, kde jsme prezentovali služby poradny a náhradní rodinnou péči.
15. – 19. 8. 2016 jsme uspořádali poprvé sociálně terapeutické dny pro děti. S vybranými dětmi jsme podnikali výlety do okolí a v rámci těchto výletů jsme s dětmi pracovali formou her, rozhovorů a dalších aktivit na zlepšení sebe přijetí.
4. 10. 2016 jsme nabídli odborné i laické veřejnosti v rámci Týdne sociálních služeb promítání filmu s tématikou NRP a besedu k tomuto tématu.
5. 10. 2016 proběhl také v rámci Týdne sociálních služeb Den otevřených dveří.
6. 10. 2016 jsme nabídli studentům SU v Opavě přednášku na téma: Narušení citové vazby u dětí v NRP a její projevy v chování“.
4. 11. 2016 proběhlo další setkání s pracovníky místních OSPODů.
13. 12. 2016 se konal bowling pro děti v PP na ukončení roku.
16. 12. 2016 jsme se setkali se soudci Okresního soudu v Opavě. Schůzky se také účastnily pracovnice místních OSPODů a pověřených organizací.
Během celého roku jsme pořádali vzdělávání pro pěstouny, včetně pěstounských víkendů. V rámci Komunitního plánování a dalších pracovních i osobních setkání jsme předávali informace o náhradní rodinné péči, abychom podpořili kampaň Dejme dětem rodinu a oslovili tak potenciální náhradní rodiče pro ohrožené děti.
AKCE, NA KTERÝCH JSTE SE S NÁMI MOHLI SETKAT V ROCE 2015
17. 6. 2015
Den sociálních služeb – prezentace služeb poradny na stánku, poskytování informací k tématu náhradní rodinné péče
6. 10. 2015
Promítání filmů s tématikou NRP v rámci kampaně Dejme dětem rodinu široké veřejnosti
7. 10. 2015
Den otevřených dveří poradny
23. 11. 2015
Beseda k problematice NRP se studenty Mendlova gymnázia v Opavě
9. 12. 2015
Beseda k problematice NRP se studenty Mendlova gymnázia v Opavě
9. – 31. 10. 2015
Organizace výstavy v Okresní knihovně Petra Bezruče v Opavě a následně v Obchodním centru Breda, téma výstavy: „Jsem pěstoun“, ve spolupráci s Nadačním fondem J&T
2015
Propagace projektu Dejme dětem rodinu v průběhu celého roku v rámci Komunitního plánování města Opava