Informace pro děti

Co je ZDVOP?

ZDVOP je zkratka zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Je to místo, které Ti poskytne ubytování, jídlo a ošacení. Poskytneme Ti také bezpečné a klidné prostředí, pomoc sociálního pracovníka i terapeuta. Budeš mít prostor si odpočinout a počkat, než se Tvá složitá životní situace vyřeší.

Kdy se na nás můžeš obrátit?

Kdykoliv, pokud Ti někdo ubližuje.
Kdykoliv, pokud se necítíš dobře, máš špatné myšlenky a máš pocit, že Ti nikdo nerozumí.
Kdykoliv, pokud se o Tebe nemá kdo postarat a nemáš kam jít.

Na čase nezáleží. Je jedno, jestli je brzy ráno nebo pozdě večer. Jsme tady pro Tebe nonstop. Můžeš kdykoliv přijít nebo zavolat.
Pokud se k nám vydáš osobně, přijď na adresu Rýmařovská 34/1, Janovice u Rýmařova. Jedeš – li autobusem, hledej spojení na zastávku „Rýmařov, Janovice, Dětský domov“ nebo „Rýmařov, Janovice, zámek“. Od obou zastávek je to pár kroků k nám.

Můžeš nám také zavolat, a to nejlépe na pohotovostní číslo: 733 164 367, 737 608 985

Další kontakty najdeš v záložce kontakty.

Jak bude probíhat Tvé přijetí do ZDVOP?

V prvé řadě uspokojíme Tvé základní životní potřeby – jídlo, spánek, sprcha apod. Začátek každého pobytu je spojen s vyřízením potřebných dokumentů. Vyptáme se Tě na osobní údaje o Tobě a Tvé rodině, o Tvém zdravotním stavu, o škole, o tom, co Tě baví a co máš rád, co je pro Tebe důležité. Budeme společně probírat důvody, pro které máš ve ZDVOP být. Vše se zapíše do smlouvy, kterou s Tebou nebo Tvými rodiči uzavřeme. Společně si řekneme, co je úkolem Tvých rodičů, Tebe a nás, aby se Tvá situace co nejdříve vyřešila.

Seznámíme Tě s pravidly, která ve ZDVOP dodržujeme a Tvými právy a povinnostmi.
Ukážeme Ti pokoj, ve kterém budeš bydlet a pokud jsi v Janovicích nikdy nebyl/a, seznámíme Tě i s krásami našeho malého města.

Starat se o Tebe budou tety a máme také jednoho strejdu. Ti se ve ZDVOP vždy střídají, a to ráno v 6:30 a večer v 18:30.

V našem domě jsou dva byty. Každý byt má svůj obývací pokoj s kuchyňskou linkou a jídelním koutem. Součástí jsou i dva pokoje, každý z nich je dvoulůžkový. K bytu patří i koupelna s wc.

Jak vypadá běžný den ve ZDVOP, jak to budu mít se školou?

Pokud to jen trochu půjde, budeme se snažit Ti zachovat stejnou školu. Pokud bude Tvá škola hodně vzdálená od ZDVOPu a nebude reálné do školy denně dojíždět, po domluvě s Tebou a Tvými rodiči Ti najdeme školu v Rýmařově či Bruntále. Tvou povinností bude do školy chodit a připravovat se na výuku. S učením a úkoly Ti pomůžeme.
Volný čas vyplníš třeba hraním společenských her s ostatními dětmi, tetami i strejdou. Jezdíme na různé výlety po okolí, chodíme na zahradu. Jíme všichni společně. Jídlo nám vaří a připravuje paní kuchařka v kuchyni, někdy se ale stane, že si jídlo musíme připravit sami. Zhruba 1 x za 14 dní budeš mít setkání s paní psycholožkou.
Další pravidla a informace, třeba v kolik je večerka, jak dlouho můžeš být na mobilu apod., jsou ve Vnitřním řádu.

Jak se bude Tvá životní situace řešit?

To záleží na důvodech, pro které u nás budeš. Postup je většinou takový, že sociální pracovnice ZDVOP komunikuje s pracovnicí OSPOD a Tvými rodiči a všichni i společně s Tebou hledáme řešení, které by pro tebe bylo ideální.
V prvé řadě se vždy všichni snažíme, aby ses mohl/a vrátit ke své rodině, rodičům nebo dalším příbuzným. Pokud to ze závažných důvodů není možné, snažíme se všichni najít rodinu náhradní nebo dětský domov, kde bys mohl/a žít.

Na začátku Tvého pobytu ve ZDVOP je sociální pracovnicí ZDVOP sepsán „Plán sociálně – právní ochrany.“ Je to dokument, kde bude každý z nás mít svůj úkol, aby se Tvá situace co nejdříve vyřešila. Tvým úkolem třeba bude navštěvovat naši paní terapeutku, která Ti pomůže celou situaci zvládnout. Úkolem rodičů vždy bývá Tě ve ZDVOP navštěvovat a být s Tebou v kontaktu, hledat si práci případně nové bydlení. Rodiče mají své další úkoly ještě v „Individuálním plánu ochrany dítěte“, který tvoří pracovnice OSPOD. Oba plány na sebe navazují a jsou spolu v souladu.