Informace k dohodám o výkonu pěstounské péče

CPP prostřednictvím svého statutárního zástupce, kterým je ředitel organizace, uzavírá s osobou pečující/v evidenci tzv. Dohodu o výkonu pěstounské péče dle ustanovení §§ 47a, 47b a 47c zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů (dále jako ZSPOD).

Osobou pečující se pro účely uzavírání dohod dle § 2a písm. c) rozumí fyzická osoba:

  • které bylo dítě svěřeno do pěstounské péče, pěstounské péče po přechodnou dobu, předpěstounské péče nebo do péče podle § 953 občanského zákoníku (tzv. svěřenectví),
  • která osobně pečuje o dítě v průběhu řízení o svěření dítěte do její péče, pěstounské péče nebo předpěstounské péče nebo o jejím jmenování poručníkem dítěte, pokud bylo zahájeno z moci úřední,
  • která osobně pečuje o dítě, podala-li návrh na svěření dítěte do její péče, pěstounské péče nebo předpěstounské péče nebo návrh na její jmenování poručníkem dítěte a není-li tato osobní péče o toto dítě zjevně bezdůvodná,
  • která je poručníkem dítěte, jestliže o dítě osobně pečuje.

Osobou v evidenci se dle § 2a písm. b) ZSPOD rozumí osoba, která je vedena v evidenci osob, které mohou vykonávat pěstounskou péči po přechodnou dobu.

Uzavírání dohod o výkonu PP

Uzavření dohody předchází osobní jednání odborného pracovníka CPP se zájemcem. Zájemce je informován o všech právech a povinnostech, které pro něj nastanou v případě, že se rozhodne dohodu uzavřít. Zároveň je informován o nabídce služeb, pravidlech poskytování služeb a srozumitelně seznámen s obsahem dohody.

Pokud jde o osobu pečující dle § 2a písm. c) bodu 1. ZSPOD, tato je povinna před uzavřením dohody o výkonu PP předložit pravomocné rozhodnutí soudu o svěření dítěte do její péče podle § 953 občanského zákoníku (tzv. svěřenectví), do její předpěstounské nebo pěstounské péče.
Pokud jde o osobu pečující dle § 2a písm. c) bodu 2. ZSPOD, tato musí předložit usnesení soudu o zahájení řízení ve věci svěření dětí do její péče, předpěstounské, pěstounské péče nebo jmenování poručníkem dítěte a také písemné Vyjádření příslušného OSPOD o fakticitě a důvodnosti péče o konkrétní dítě, o které daná osoba pečující pečuje.
Pokud jde o osobu pečující dle § 2a písm. c) bodu 3. ZSPOD, tato musí předložit návrh podaný soudu na svěření dítěte do její péče, předpěstounské, pěstounské péče nebo návrh na její jmenování poručníkem dítěte a také písemné Vyjádření příslušného OSPOD o fakticitě a důvodnosti péče o konkrétní dítě, o které daná osoba pečující pečuje.

Na žádost osoby pečující podle § 2a písm. c) bodu 2. nebo 3. ZSPOD pro účel uzavírání dohod o výkonu pěstounské péče vydává OÚ ORP (tj. OSPOD dle trvalého pobytu osoby pečující) VYJÁDŘENÍ, zda osoba o dítě osobně pečuje a u osoby podle § 2a písm. c) bodu 3. také, zda péče této osoby o dítě je či není zjevně bezdůvodná dle § 16a odst. 3 ZSPOD.

Pokud jde o osobu v evidenci dle § 2a písm. b) a písm. c) bodu 1. ZSPOD, pak musí předložit pravomocné rozhodnutí krajského úřadu o zařazení do evidence osob, které mohou vykonávat pěstounskou péči na přechodnou dobu.

Obsah dohody o výkonu PP

Dohoda má vždy písemnou podobu, obsahuje označení smluvních stran, jména dětí, na něž se dohoda vztahuje (ne u osob v evidenci), jméno klíčového pracovníka, podrobnosti ohledně výkonu práv a povinností pečující osoby a osoby v evidenci, způsob výpovědi a výpovědní lhůtu pro zánik dohody. Změna dohody může vyplynout ze situace v rodině osoby pečující/v evidenci. Dohodu lze měnit pouze písemně formou dodatku k dohodě.

Zánik dohody o výkonu PP

Podle ustanovení § 47c odst. 1 ZSPOD trvá dohoda o výkonu pěstounské péče po dobu, po kterou je osoba osobou pečující nebo osobou v evidenci.

Dohoda o výkonu PP u osob pečujících zaniká ze zákona dnem, kdy skončí pěstounské péče (např. dnem zletilosti posledního svěřeného dítěte, zrušením PP rozhodnutím soudu, změnou péče rozhodnutím soudu – např. změna na osvojení). Dohoda o výkonu PP může být ukončena také v jiných případech, kdy není pěstounská péče zrušena, např. pokud pěstoun přestane fakticky osobně o svěřené dítě pečovat s úmyslem, že jej již do péče znovu převzít nehodlá.

Dohoda o výkonu PP u osob v evidenci zaniká dnem přerušení výkonu pěstounské péče na přechodnou dobu osoby v evidenci nebo dnem vyřazení osoby v evidenci z evidence osob, které mohou vykonávat pěstounskou péči po přechodnou dobu.

Osoba pečující/v evidenci může vypovědět dohodu o výkonu pěstounské péče kdykoliv a bez udání důvodů dle ustanovení § 47 c odst. 3 ZSPOD. Důvody, kdy CPP může vypovědět dohodu o výkonu PP, jsou taxativně vymezeny v § 47c odst. 2 písm. až až c) ZSPOD. Dohoda může zaniknout také na základě dohody obou stran (pěstouna a CPP).
Výpověď dohody o výkonu pěstounské péče musí být druhé smluvní straně doručena nejpozději 30 dnů před koncem kalendářního pololetí. Výpovědní doba skončí k poslednímu dni kalendářního pololetí, ve kterém byla dohoda o výkonu pěstounské péče smluvní stranou vypovězena. Bude-li výpověď doručena druhé smluvní straně později než 30 dnů před koncem kalendářního pololetí, skončí výpovědní doba k poslednímu dni kalendářního pololetí následujícího po doručení výpovědi.

Klíčový pracovník

Vedoucí poradny ustanovuje pro práci s pěstounskou rodinou tzv. klíčového pracovníka. Tento pracovník poskytuje rodině  odborné poradenství související se svěřením dítěte do pěstounské péče dle § 47a odst. 2 písm. c) ZSPOD a další potřebné služby nebo zajišťuje jejich poskytování jinými subjekty. Zároveň koordinuje služby, které jsou rodině poskytovány a úzce spolupracuje s OSPOD.
Klíčový pracovník průběžně plánuje společně s dítětem, osobou pečující nebo osobou v evidenci, rodinou dítěte, příslušným OSPOD průběh pobytu dítěte v pěstounské péči. Při plánování je povinen vycházet z vyhodnocení situace ze strany OSPOD a z Individuálního plánu ochrany dítěte (IPOD), případně také z vlastního vyhodnocení situace. S ohledem na potřeby náhradní rodiny vypracovává ve spolupráci s pěstouny tzv. Rámcový vzdělávací plán, jehož obsahem jsou témata, ve kterých by si pěstouni měli zvyšovat své schopnosti a dovednosti ve vztahu k poskytované péči a k potřebám přijatých dětí. Klíčový pracovník poskytuje podporu dítěti a pěstounům v rámci plánování a při realizaci kontaktů dětí s jejich biologickou rodinou. V případě potřeby poskytuje psycholog dané poradny dětem nebo pěstounům psychologickou nebo terapeutickou odbornou pomoc související se svěřením dítěte do pěstounské péče dle § 47a odst. 2 písm. d) ZSPOD.