Chci se stát pěstounem

Cesta k náhradnímu rodičovství představuje časově náročný proces. Podrobné informace o jeho průběhu naleznete v informacích na webu Dejme dětem rodinu, které zpracoval Moravskoslezský kraj.

Dozvěděli byste se rádi více o tom, co role náhradního rodiče obnáší? Kontaktujte, kterékoliv z našich pracovišť, rádi se s Vámi sejdeme osobně a odpovíme na všechny Vaše dotazy. Odpovědi na některé z Vašich dotazů naleznete i v naší publikaci Možná jste to právě Vy, kdo umí dát dětem domov.

KROKY NA CESTĚ K PĚSTOUNSTVÍ ZJEDNODUŠENĚ VYPADAJÍ TAKTO

pestounska-peceoddelovac

ROZHODNETE SE VYDAT NA CESTU NÁHRADNÍHO RODIČOVSTVÍ

Nacházíte se v životní situaci, která před Vás postavila otázku „Chci se stát náhradním rodičem“, a odpověděli jste na ni „ANO“. Podáváte si žádost o přijetí dítěte do náhradní rodinné péče na sociální odbor obecního úřadu obce s rozšířenou působností.

ODBORNÉ POSOUZENÍ A PŘÍPRAVA NA PŘIJETÍ DÍTĚTE DO RODINY

Pod záštitou Krajského úřadu procházíte posouzením, které se zaměří na Vaši bezúhonnost a zdravotní stav. Následuje psychologické posouzení, jehož součástí je i zhodnocení „Přípravy žadatelů k přijetí dítěte do rodiny“, kterou absolvujete. V případě, že výsledek posouzení bude kladný, jste přijati do evidence žadatelů a čekáte na přijetí dítěte do péče.

PŘIJETÍ DÍTĚTE DO PĚSTOUNSKÉ PÉČE

Krajský úřad Vám zašle oznámení, že jste vhodní stát se pěstounem a bude Vám umožněno seznámit se osobně s dítětem, které Vám úřad zamýšlí svěřit do péče.

UZAVŘENÍ DOHODY O VÝKONU PĚSTOUNSKÉ PÉČE S DOPROVÁZEJÍCÍ ORGANIZACÍ

Na základě uzavření dohody o výkonu pěstounské péče Vám doprovázející organizace poskytuje služby, které Vás podporují při výkonu role pěstouna. Nejčastěji se jedná se o odborné doprovázení, odborné sociální poradenství, vzdělávání, asistovaný kontakt s biologickou rodinou dítěte, respitní péče. Úplný přehled služeb, které v rámci Dohody o výkonu pěstounské péče poskytuje Centrum psychologické pomoci, naleznete zde.

VÝKON PĚSTOUNSKÉ PÉČE

Dítě do pěstounské péče jste již převzali a máte uzavřenou dohodu o výkonu pěstounské péče. Stali jste se součástí týmu, jehož hlavním cílem je zabezpečit ohroženému dítěti bezpečný a láskyplný domov. Pečujete o dítě, jste v kontaktu a spolupracujete s orgány sociálně právní ochrany dítěte, doprovázející organizace Vám je partnerem a oporou.

 
 • Přejete si být informování o všech našich novinkách a akcích?

  • Korespondenční a fakturační údaje
   Centrum psychologické pomoci, příspěvková organizace
   Na Bělidle 815, 733 01 Karviná
   IČO 00 847 267
   Datová schránka: 7ddkg2r